27 sie 2009

EA - niepewność? zweryfikuj to w kodzie

Architekci bardzo często podejmują decyzje bazując na swoim doświadczeniu. Często jest ono szerokie i faktycznie wystarczające do podjęcia decyzji. Ale wielokrotnie pewne decyzje podejmowane są w pośpiechu i tak naprawdę na zasadzie "tak powinno być dobrze" albo "to raczej wystarczy". Architekci zdecydowanie zbyt rzadko weryfikują swoje pomysły w kodzie. Nie jest tak, że nigdy - tam gdzie pracowałem jako architekt miałem szczęście, że zawsze była możliwość spędzenia trochę czasu na poszukiwaniach dobrego rozwiązania. Ale często podjąć decyzję w oparciu o "duże szanse, że tak jest ok" jest dużo łatwiej niż zweryfikować ją. Tak z ręką na sercu - często się po prostu nie chce. Gdy plany architektoniczne powstają niezależnie od właściwej aplikacji (przed) zweryfikowanie czegokolwiek w kodzie wymaga napisania często naprawdę dużych ilości kodu.

Przy ewolucyjnym podejściu do architektury, nie dość, że decyzje są raczej mniejsze, bazujące na ciągle rosnącej wiedzy o systemie, ale również są one łatwiej weryfikowalne. Często jakiś pomysł architektoniczny można zweryfikować w oparciu o istniejącą aplikację - mniej kodu do pisania, a i bardziej pewny będzie wynik. Z resztą programujący architekt ma dużą wprawę w pisaniu kodu (nie zapomina jak to jest, a to akurat się dość łatwo zapomina) więc i napisanie odpowiedniego POC'a nie jest dużym problemem.

Bardzo często decyzje wpływające na wydajność aplikacji podejmuje się w oparciu o założenia: że maszyna wirtualna zoptymalizuje kod, że sprzęt jest wystarczający, że to zadanie przecież wcale nie jest takie kosztowne czasowo, itp. Czasem wystarczy też dosłownie pół dnia pracy na zweryfikowanie takich założeń jakimś kawałkiem kodu. Biorąc pod uwagę koszty ewentualnych późniejszych zmian (choćby tylko czasowe, związane z przepisywaniem) raczej warto posiedzieć i sprawdzić czy nasze pomysły naprawdę są aż tak dobre :)

Brak komentarzy: